Bilgisayar Yazıcılarının Tarihi

Bilgisayar Yazıcılarının Tarihi

IBM’e göre , “ilk defa IBM 3800, 1976’da FW Woolworth’un Milwaukee, Wisconsin’deki Kuzey Amerika bilgi merkezindeki merkezi muhasebe ofisine kuruldu.” IBM 3800 Printing System, endüstrininbirinci yüksek hızlı lazer yazıcısıydı. Dakikada 100’den fazla baskı hızında çalışan bir bilgisayar lazer yazıcıydı. Lazer teknolojisini ve elektrofotografiyi birleştiren ilk yazıcıydı.

1976’da mürekkep püskürtmeli yazıcı icat edildi, fakat Hewlett-Packard’ın 1000 $ gibi çok fahiş bir fiyatla DeskJet mürekkep püskürtmeli yazıcıyı piyasaya sürmesiyle inkjetin yerel tüketicinin satın alabileceği haline gelmesi 1988’e kadar uzadı. 1992’de Hewlett-Packard, ilk 600 x 600 nokta/inç çözünürlüklü lazer yazıcı olan çok tutulan LaserJet 4’ü piyasaya sürdü. 

Baskı Tarihi

Baskı, elbette, bilgisayar teknolojisinden  çok daha eskidir. Bilinen en eski tarihli basılı kitap, MS 868’de Çin’de basılan “Elmas Sutra”dır. fakat kitap basımının bu zamandan çok daha önce gerçekleşmiş olabileceğinden şüphelenilmektedir. 

Johannes Gutenberg’den (yaklaşık 1400-1468) önce , baskı, yapılan baskı adetleriyle  sınırlıydı ve neredeyse sadece dekoratif, resimler ve tasarımlar için kullanılıyordu. Basılacak malzeme ahşap, taş ve metale oyulmuş, mürekkep veya boya ile haddelenmiş ve basınçla parşömen veya parşömen üzerine aktarılmıştır. Kitaplar çoğunlukla tarikat üyeleri tarafından elle kopyalandı.

Gutenberg bir Alman zanaatkar ve mucitti ve en çok hareketli tip kullanan yenilikçi bir matbaa makinesi olan Gutenberg presi ile tanınır. 20. yüzyıla kadar standart olarak kaldı. Gutenberg baskıyı ucuza mal etti.

Linotipler ve Dizgiciler

Alman doğumlu Ottmar Mergenthaler’in (1854-1899) 1886’da makineyi oluşturan linotipi icadı, Gutenberg’in 400 yıl önce hareketli yazı tiplerini geliştirmesinden bu yana, insanların tüm metin satırını bir kerede hızlı bir şekilde ayarlamasına ve parçalamasına olanak tanıyan baskıdaki en büyük ilerleme olarak kabul edilir. .

1907’de Manchester İngiltere’den Samuel Simon, ipek kumaşı baskı ekranı olarak kullanma süreci için bir patent aldı. Serigrafi için ipek dışındaki malzemelerin kullanılması, Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından MÖ 2500 gibi erken bir tarihte kullanılan eski şablon sanatıyla başlayan uzun bir geçmişe sahiptir.

New Jersey, East Orange’dan Walter W. Morey, kodlanmış kağıt bant kullanarak telgrafla yazı tipi ayarlamak için bir cihaz olan bir teletypesetter fikrini tasarladı. Buluşunu 1928’de gösterdi ve Gannett gazetelerinden Frank E. Gannett (1876–1957) süreci destekledi ve gelişmeye yardımcı oldu.

İlk fotodizgi makinesi, 1925 yılında Massachusetts’li mucit RJ Smothers tarafından patentlendi. 1940’ların başında, Louis Marius Moyroud (1914–2010) ve Rene Alphonse Higonnet (1902–1983) ilk pratik fotodizgi makinesini geliştirdi. Onların fotodiziği, karakterleri dönen bir diskten fotoğraf kağıdına yansıtmak için bir flaş ışığı ve bir dizi optik kullandı. bu gelişmeler bilgisayar yazıcısının tarihini belirlemiştir.