Fotokopi Makinesini Kim İcat Etti? 

Fotokopi Makinesi

Fotokopi Makinesini Kim İcat Etti? Fotokopi makinesi gelişen dünyada icat edilmiş hayatımızı kolaylaştıran en önemli makinelerden biridir. Okullara, ofislerde, kırtasiyelerde birçok farklı yerde kullanılması ile en ihtiyaç duyulan makinedir. Bir nüshadan kopya almak için istediğiniz adette çıktı alabileceğiniz bu ürünler kopya almak için de bir mürekkebe ihtiyaç duyarlar. Yazıcı ve fotokopi makinelerinde kullandığınız makine markasına özel üretilen tonerler ile kâğıt üzerine yazma işlemi yapar. Çoğaltılması gereken belgeleri oldukça hızlı bir şekilde kopyalama yapan bu makineler birçok kullanım alanına sahiptir.  

Fotokopi Makinesini Kim İcat Etti? sorusunun cevabı ise bu makalemizde. Fotokopi makinesini icat eden bilim insanı Chester Carlson’dur. Chester Carlson belgelerin çoğaltılmasında fotoğraf çekmek veya farklı kimyasallar ile kopya almaya çalışmışlardır. Bu soruna bir çözüm bulmak isteyen Chester Carlson kısa, hızlı ve kolay bir yöntem geliştirmek ister ve fotokopi makinesini icat eder. 

Fotokopi Makinesi Nasıl Çalışır? 

Fotokopi makinesi günlük hayatımızı kolaylaştıran bir makinedir. Çoğaltmak istediğimiz kâğıdı makinenin cam bölmesine yatay veya dikey bir şekilde yerleştirirsiniz. Yüksek bir ışık vererek kâğıt üzerindeki yazıyı karartı olarak algılar ve hafızasına atar. Çoğaltma esnasında hafızasındaki bilgiyi toner tozu ile kâğıda aktarır ve sıcak bir şekilde dışarı çıkar. Sıcak olmasının nedeni yazıcının toneri ısıtarak püskürtme yapmasını sağlamaktır. Yazıcı tonerleri muadil toner fiyatları na göre oldukça pahalıdır. Asta toner Türkiye distribütörü Kapital Kırtasiye Muadile değil Orijinale denk sloganı ile uygun fiyatlı muadil toner satışı yapmaktadır. Birçok farklı marka ve modele ev sahipliği yapan Kapital Kırtasiye ile istediğiniz markanın istediğiniz model tonerine sahip olabilirsiniz.  

Muadil Toner Modelleri 

Muadil tonerler orijinal tonerlere göre daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen bir üründür. Herhangi bir marka yazıcıya sahip olan her kişinin mutlaka bir tonere ihtiyacı vardır. Tonerler yazıcının kâğıda yazmasını sağlayan yardımcı araçlardır. Çalışma mantığı ne kadar basit olursa olsun fotokopi makineleri ve yazıcılar oldukça karışık bir sisteme sahiptirler. Yazıcı markaları Brother muadil toner, Xerox, Samsung muadil toner, Lexmark, HP muadil toner, Canon marka toner hizmeti veren Kapital Kırtasiye birçok farklı model ile hizmet vermektedir.